Neden Katılmalıyım? l Konmak 2018

NEDEN KONMAK ?

Farklı sektörlerde üretim yaparak, tarihsel olarak kullanılan Buğday Ambarı kimliğinin yanına Sanayi Şehri kimliğini de ekleyen Konya, sanayileşmeyi ve düzgün şehirleşmeyi birlikte gerçekleştirmiş ender şehirlerden biridir.

Belli ürünlere dayalı olmayıp çok sayıda sektöre yönelik üretim yapan ilimiz, bugün 130'un üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

Ülkenin "KOBİ ve Üretim Merkezi" konumunda olan ve değirmen sektöründen, tarıma, gıda – ambalajdan ayakkabıya kadar seksen değişik alanda faaliyet gösteren Konya sanayisi, bu özelliği ile tam bir sektörel mozaik oluşturmaktadır. Sahip olduğu bu avantajını en iyi şekilde değerlendiren Konya sanayisi, hızla gelişmekte ve küresel rekabet şartlarına artan oranda entegre olmaktadır.

Konya, Konmak Fuarımızın ihtisas konusu olan makine imalat sanayinin de yoğunlaştığı iller arasında yer almaktadır.

Sahip olduğu donanımlı işgücü avantajı ve geniş sanayi siteleri ile sektörde hatırı sayılır bir yer edinmiştir. İlimizde makine imalat sanayinde en yüksek istihdamı, akışkan gücü ile çalışan ekipmanların imalatı sağlamaktadır. Bu sektörü gıda içecek ve tütün işleme makineleri, kaldırma ve taşıma ekipmanları imalatı, rulman-dişli-şanzıman-tahrik elemanları imalatı, metal işleme makineleri imalatı, motor ve türbin imalatı, pompa ve kompresör imalatı ve diğer makinelerin imalatı alt sektörleri takip etmektedir.

Konya'nın makine imalat sanayisinde önemli üretim kalemleri kaynak makineleri, kompresör, otomatik giyotin makas, muhtelif presler, hidrolik silindir ve pompalar, motor yenileme makineleri, muhtelif matkaplardır. Bu özellikleri ile ilimiz ülkenin metal işleme makineleri sektöründeki "Lokomotif İli"konumundadır. Ayrıca araç üstü ekipman imalatında çok önemli bir potansiyele sahip olan ve pek çok ülkeye ihracat yapan Konya, ilgili sektörde Türkiye pazarının %75'ine sahiptir. Yine ilimiz metal işleme makineleri alt sektöründe Türkiye pazarının %70'ini elinde bulundurmaktadır. . Konya değirmen makineleri imalatı alt sektöründe Türkiye'de sektör lideridir. Konya tarım makineleri imalatı alt sektöründe Türkiye pazarının %65'ine sahiptir. İhracatında ise %45'lik paya sahipti.

 

NEDEN KONMAK 2018 FUARI?

KONMAK 2018 Konya 15. Uluslararası Metal İşleme Makineleri, Kaynak, Delme Kesme Teknolojileri, Malzemeler, El Aletleri Fuarı (Hidrolik – Pnömatik Özel Bölümü ) kuruluşumuz Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş. tarafından TİAD Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği, MİB Makine İmalatçıları Birliği işbirliği, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB'in sağladıkları değerli destekler ile "KONYA ENDÜSTRİ ZİRVESİ"adı altında KONYA SAC İŞLEME TEKNOLOJİLERİ, İSKON ve KONELEX 2018 Fuarları ile eş zamanlı olarak 10-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.

Geçtiğimiz yıl 24 ülkeden 504 firma ve firma temsilciliğinin katılımı 4 ayrı salonda gerçekleştirilen fuar, yurt içinde 58 ilden, yurt dışında ise 24 ülkeden gelen toplam 53.446 ziyaretçiyi Konya'da Tüyap çatısı altında bir araya getirmişti.

Bir yılı aşkın süredir Tüyap A.Ş.'nin yurt içi, yurt dışı ofisleri ve temsilcilikleri aracılığıyla Konya Endüstri Zirvesi'nin tanıtım ve pazarlama faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir.

Yurt dışı tanıtım faaliyetleri kapsamında fuarlarımız bu yıl hedef pazar niteliği taşıyan, ihracat oranlarımızın yüksek olduğu ülkelerimizden gelecek çok sayıda heyete ev sahipliği yapacaktır. Bu kapsamda Tüyap ofis ve temsilciliklerinin yanı sıra Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, TİKA, DEİK ve Ticaret Müşavirliklerimiz aracılığıyla da yoğun tanıtım çalışmaları devam etmektedir. Fuarlar süresince Konya Endüstri Zirvesi sektörün uluslararası buluşma noktası haline gelecektir.

Yine bu yıl Konya Sanayi Odası destek ve işbirliği ile önceki yıllarda olduğu gibi B2B Uluslararası İkili İş görüşmeleri etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. İkili iş görüşmeleri kapsamında Avrupa ve Balkanlar başta olmak üzere Orta Asya Cumhuriyetlerinden gelecek ziyaretçilerimizi, fuar alanı konferans salonlarımızda bir araya getireceğiz.

Yurt içi tanıtım çalışmaları neticesinde ise hafta sonu ağırlıklı olmak üzere, üretimin yoğun olduğu illerden ve sanayi sitelerinden ziyaretçilerimizi katılımcı firmalarımız ile Konya'da Tüyap çatısı altında buluşacaklar.

Yurt içi – yurt dışı heyet organizasyonlarımıza ilave olarak pazarlama grubumuz aracılığıyla sektörlerinde önemli potansiyele sahip üretim yapan ulusal ve uluslararası tesislerimizin yöneticilerine (savunma sanayi, beyaz eşya üreticileri, otomotiv sanayi…) özel davet mektupları gönderilerek fuarımıza davet edildi. Bu uygulama sonrasında KONMAK 2018 Fuarı, ülkemizin en önemli kuruluşlarının yöneticilerini de katılımcı firmalarımız ile KONYA TİCARET ODASI– TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde buluşturacaktır.

Tüyap Konya, sektörünün Anadolu'daki en büyük ve en etkili buluşmasına siz sektör temsilcilerini saygı ile davet eder.