Fuar Hakkında

Konya Makine Teknolojileri Fuarları bu yıl da sektörün gücüne güç katmaya devam ediyor!

Başarılarıyla sektörden tam not alan Konya Makine Teknolojileri Fuarları, 2024 yılında da makine sektörüne değer katmaya devam ediyor. İş ilişkilerinizi geliştirip yeni değerlere ve paydaşlara ulaşırken makine sektöründeki yeni ürün, çözüm ve inovasyonları gerek sergilemek gerekse takip etmek için doğru adres Konya Makine Teknolojileri Fuarları! 

Konya Makine Teknolojileri Fuarlarının sunduğu fırsatlar dünyasını keşfetmek istiyorsanız sizinle iletişime geçebilmemiz için [email protected] adresimize mail atabilirsiniz.


Tüyap


Makine İmalat Sanayisinde Konya’nın Gücü

Sanayi sektörü yatırımları için ideal bir şehir olan Konya, 9 organize sanayi bölgesi, 38 sanayi sitesi, 14 özel sanayi sitesi, 8,6 milyar m² büyüklüğünde toplam 149.346 adet hazine arazisi, özel sanayi alanları ve Teknokent’te 49 yıllığına tahsis edilebilir arazilerinin yanında, Türkiye’nin kaynak makinelerinde, kompresörlerde, giyotin makas ve preslerde, motor yenileme makinelerinde, muhtelif matkaplarda ve benzeri metal işleme tezgâhlarında lider firmalarını barındırır.

Metal işleme alanında Türkiye pazarının % 45’ine sahip olan Konya, traktörlerde kullanılan parçaların % 90’nı ve tarım makinalarında kullanılan parçaların % 100’ünü üretebilmekte ve bu alanda Türkiye pazarının % 65’ini elinde bulundurmaktadır. Otomotiv Yan Sanayi sektöründe birçok modelin %70’den fazla parça ve ekipmanı Konya’da üretilmektedir.  Konya’da metal döküm sanayi sektöründe 450 firma yılda 250.000 ton kapasiteyle üretim yapmaktadır. Bu da Türkiye’deki metal döküm üretiminin % 18’ini kapsamaktadır.

Tüyap